Avustralya ‘Poseidon’ ile Körfez’i gözetleyecek

Avustralya ‘Poseidon’ ile Körfez’i gözetleyecek

Kraliyet Avustralya Hava Kuvvetleri’ne ait P-8A Poseidon Deniz Karakol Uçağı Körfez bölgesinde görev yapacak.

Avustralya Savunma Bakanlığı 18 Ekim’de yaptığı açıklamada, Kraliyet Avustralya Hava Kuvvetleri’ne ait P-8A Poseidon Deniz Karakol Uçağının, Körfez bölgesinde deniz güvenliği operasyonlarını desteklemek amacıyla Orta Doğu’ya görevlendirildiğini bildirdi.

Uçak, bölgedeki deniz ve ticaret gemilerinin güvenli geçişini sağlamak, güvenliği artırmak ve deniz devriyesine katkı sağlamak için, Uluslararası Deniz Güvenliği İnşaatının (IMSC) bir parçası olarak koalisyon ortaklarıyla birlikte çalışacak. Uçak, 2019 Kasım ayının sonuna kadar bir ay boyunca bölgede kalacak.

Deniz trafiğine ve dünya ticaretine yönelik tehditlere karşı bölgesel ve uluslararası çabaları desteklemek, dünya enerji güvenliğini ve uluslararası barış ve güvenliğin korunmasına katkıda bulunmak amacıyla Bahreyn’de kurulan koalisyonda ABD’nin yanı sıra Avustralya, Bahreyn, Birleşik Krallık, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan yer alıyor.

Denizaltı Avcısı

P-8 Posedion (Yunan mitolojisinde deniz tanrısı) ilk uçuşunu 25 Nisan 2009 yılında gerçekleştirdi. Boeing’in sivil yeni nesil 737 uçağının askeri bir türevi olan Poseidon uzun menzili ile istihbarat, gözetleme ve keşif görevleri ile insani arama ve kurtarma misyonlarında da kullanılıyor.

Poseidon’un savaş gemileri ve denizaltılara karşı kullanılmak üzere mühimmat yelpazesinde torpidolar, sualtı bombaları ve güdümlü anti-gemi füzeleri bulunuyor.

Boeing firmasının ana yükleniciliği altında Northrop Grumman uçağın kızılötesi karşı tedbir ile elektronik destek sistemlerini, Raytheon ise SIGINT ekipmanı ile ana görev sistemi olan AN/APY-10 ‘un geliştirilmesi ve üretiminden sorumlu.

ABD ve Kraliyet donanmasının dışında Avustralya, Hindistan ve Norveç deniz karakol görevlerinde Posedion uçağını tercih eden ülkeler arasında yer alıyor.

Teknik Özellikler:

  • Mürettebat: 9
  • Azami Kalkış Ağırlığı: 79.000 kg
  • Azami Hız: 907 km
  • Seyir Hızı: 789 km
  • Menzil: 5450 km
Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.