Azerbaycan M-346 için imzayı attı

Azerbaycan M-346 için imzayı attı

Azerbaycan İtalyan Leonardo üretimi M-346 jet eğitim uçağı almak için ilk adımı attı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı ile İtalya merkezli Leonardo S.p.A havacılık ve savunma şirketi arasında M-346 uçakları ile ilgili olarak mutabakat zabtı imzalandı. Mutabakat zabtı resmi ziyaret için İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile İtalya Başbakanı Giuseppe Conte huzurunda imzalandı.

Dünyanın önde gelen savunma sanayii firmalarından İtalyan Leonardo M-346 jet eğitim ve hafif saldırı uçağını 2017 yılında Azerbaycan Hava Kuvvetleri yetkililerine tanıtmıştı.

İlk uçuşunu 15 Temmuz 2004 yılında gerçekleştiren FADEC teknolojili motorlar, ataletsel seyrüsefer sistemi, GPS ve baş üstü göstergelerle donatılan M-346, Eurofighter, Rafale, Gripen ve F-35 gibi savaş uçaklarını kullanacak pilotların eğitim ihtiyaçlarını yerine getirebilecek şekilde tasarlandı.

m346

+8/-3 g’lik manevralar gerçekleştirebilen ve havada yakıt ikmali kabiliyetine sahip olan uçak İtalya dışında İsrail, Polonya ve Singapur Hava Kuvvetleri tarafından kullanılıyor.

Ayrıca, jet eğitiminin yanı sıra hafif saldırı uçağı olarak kullanılabilen M-346, 3 ton civarında mühimmat taşıyabiliyor. Saatte maksimum 1,092 km hıza ulaşan uçağın menzili 2,590 km, kalkış ağırlığı ise 9,000 kg.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

1 Yorum

  • mehmed gündüz

    Çok geç kalmışız her konuda. Adamlar 2004 de ilk uçuşunu yapmış, biz daha 2022 de uçurucaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.