Baykar Genel Müdürü Bayraktar, Nuri Demirağ’ı anlattı

Baykar Genel Müdürü Bayraktar, Nuri Demirağ’ı anlattı

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Türkiye’de girişimcilik ruhunun önemli isimlerinden olan Nuri Demirağ’ın havacılık sektörüne katkılarını anlattı.

Terörle mücadelede ve son olarak Afrin’e Zeytin Dalı Harekatında kullanılan Türk savunma sanayisinin gözbebeği SİHA’ların üreticisi Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Baykar Makina Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mehmet Fatih Kacır TRT Haber’e SİHA AR-GE üretim tesisinin kapılarını açtı.

Haluk Baykar, Cumhuriyetin ilk yıllarında havacılıkta atılan adımları anlattı.

“Cumhuriyetin ilk yıllarında Türk Teyyare Cemiyeti kurulmuş Atatürk’ün direktifiyle. Kayseri’de bir uçak fabrikası kurulmuş ki, Kayseri’de elektrik şebekesi yokken jeneratörle çalışan bir fabrika Almanlarla ortak kurulmuş bir fabrika Almanların teknolojisine dayalı bir fabrika kurulmuş.”

Türkiye’de o döneme damgasını vuran havacılık sanayinin ilk temellerini atan ve ilk yerli uçağı yapan Nuri Demirağ’ın çalışmalarına da değindi.

“Nuri Demirağ o dönemin en ileri gelen zenginlerinden. Türkiye bütçesinin yüzde 10’una sahip. Benden bağış istemeyin bağış yaparak satın aldığımız uçaklar yurtdışına bağımlı oluyoruz ve demode uçakları bize veriyorlar. Ben bu teknolojiyi burada geliştireceğim diyerek kendisi Beşiktaş’ta bir fabrika kurmuş. Bugünkü Atatürk Havalimanı’nın olduğu Elmas Çiftliğini satın almış. Sivas’ta kendi memleketinde uçuş okulunu kurmuş. Çok önemli adımlar atmış ama maalesef bu adımlar devletimiz kendisinden uçak sipariş etmesine rağmen ve başarılı bir şekilde o döneme göre ileri teknoloji uçakları geliştirmesine rağmen uçakları kabul edilmemiş. Teknik bir bahane uydurulmuş. Teminat mektubu yapılmış, bilirkişi lehine karar vermiş. Yaptığı uçaklar 25 bin saat uçuş yapmasına rağmen bu girişim durdurulmuş.”

Türkiye’de havacılık sanayisinin önderlerinden olan ve seri üretim olarak 1936’da ilk Türk uçağını yapan, Nuri Demirağ’ın adı, memleketi Sivas’ta isminin verildiği havaalanında yaşatılıyor.

Kaynak: TRT Haber
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.