Bayraktar 100 bini gördü hedef 1 milyon saat

Bayraktar 100 bini gördü hedef 1 milyon saat

Bayraktar TB2, 100 bin uçuş saatini başarıyla tamamlayarak Türk havacılık tarihinde yeni bir rekora imza attı.

Baykar Makina Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Havacılık tarihimizin bir km taşı daha geçildi. Bayraktar TB2 SİHA’mız 100 bin uçuş saatini tamamladı. Şimdi hedefimiz 1 Milyon saate ulaşmak. Bu başarı; bayrağımızı zirveye çekmek için bize destek veren aziz milletimizin. Semalarımızda Hür ve Özgür” dedi.

Türk havacılık tarihinde 24 saat 34 dakika havada kalarak en uzun havada kalış süresi ve 27 bin 30 feet yükseklikle Türkiye irtifa rekorunu kıran Bayraktar, 100 bin saatlik uçuşla Türk havacılık tarihinde bu kadar uzun süre başarıyla Türkiye’ye hizmet eden ilk hava aracı ünvanını da kazanmış oldu.

Yurt içi ve yurt dışındaki güvenlik operasyonlarında etkin olarak kullanılmasının yanı sıra Ege ve Akdeniz’de görev yapan Katar ve Ukrayna’ya satışı gerçekleştirilen Bayraktar TB2 insansız hava araçlarının 100’üncüsü geçtiğimiz Mayıs ayında üretim hattından çıkmıştı.

Bayraktar, Roketsan ürünü 22,5 kilogram ağırlığındaki yarı aktif lazer arayıcı başlıklı MAM-L mühimmatı ile 8 km menzildeki hedefleri de vurabiliyor. Öte yandan Bayraktar, hedef işaretlemesi gerçekleştirerek F-16 veya F-4E 2020 uçaklarının hassas atış yapmasını sağlıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.