“Bayraktar TB2” Ukrayna yolcusu

“Bayraktar TB2” Ukrayna yolcusu

Türk Silahlı Kuvvetlerinin teröristle mücadelesindeki en önemli unsurlarından biri olan Bayraktar TB2 (S/İHA) Katar’ın ardından Ukrayna’ya da satış başarısı gösterdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Türkiye ile Bayraktar TB2 İHA satın alımına yönelik anlaşma imzaladıklarını sosyal medya hesabından duyurdu.

Poroşenko açıklamasında, ”Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile anlaştığımız gibi Ukrayna ordusu için Bayraktar TB2 İHA alımı konusunda anlaşma imzalandı.” ifadelerine yer verdi.

Ukrayna’nın devlet savunma sanayi şirketi UkrOboronProm’un bir iştiraki olan Ukrspetsexport şirketi ile Baykar Makina arasında yapılan anlaşmanın, Ukrayna ile Türkiye arasındaki askeri teknik işbirliğini genişletme çabalarından biri olduğunu belirten Poroşenko, ”Operasyonel taktik seviyede yüksek teknolojiye sahip Bayraktar TB2, zırhlı araçları, güçlendirilmiş mevzileri ve deniz hedeflerini vurmaya yönelik modern yüksek hassasiyetli füzelerle donatılabiliyor.” dedi.

Poroşenko, NATO standartlarında modern savunma sistemleri ile Ukrayna ordusunu silahlandırmaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Katar’da “Bayraktar” dedi

Baykar Makina, Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen DIMDEX 2018 fuarında Katar Silahlı Kuvvetleri ile sözleşme imzalamıştı.

Sözleşme kapsamında Katar’a 1 yıl içinde 6 adet Silahlı Bayraktar TB2 (SİHA) Platformu, 3 Yer Kontrol İstasyonu sistem ve ekipmanı ile İHA eğitim simülatörü teslim edilecek. Ayrıca, Katar Silahlı Kuvvetleri için İHA Harekât Merkezi ve milli olarak geliştirilen ağ tabanlı veri izleme ve arşivleme yazılım sistemi kurulumları yapılacak.

Baykar Makina mühendislik ve eğitim kadrosu tarafından Katar Silahlı Kuvvetler personeline Türkiye’de İHA Pilot, Faydalı Yük ve Bakım eğitimleri verilecek. Sonrasında yine Türk mühendis ve uçuş destek personeli tarafından Katar Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilen sistemlerin 2 yıllık lojistik ve teknik desteği sağlanacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.