“Carl-Gustaf” akıllı vuracak

“Carl-Gustaf” akıllı vuracak

Raytheon ve Saab tarafından geliştirilmekte olan omuzdan fırlatılan Carl-Gustaf Güdümlü Mühimmat ile ilk atışlı testler yapıldı.

ABD’li silah üreticisi Raytheon ve İsveç’in havacılık ve savunma şirketi Saab’ın 2016 yılından itibaren ortaklaşa yürüttüğü Güdümlü Carl Gustaf Mühimmatı Projesi kapsamında Saab’ın İsveç Karlskoga’daki Bofors Test Merkezinde ve Sierra Blanca ile Teksas’taki Mile High Range’de gerçekleştirilen ilk atışlı testleri başarıyla tamamlandı.

Saab tarafından geliştirilen Carl-Gustaf sistemi başta ABD Ordusu olmak üzere 40’tan fazla ülkenin kara kuvvetleri tarafından kullanılıyor. Yeni yarı aktif lazer güdümlü mühimmat ile sistem 2,000 metre mesafedeki sabit veya hareketli hedefleri 1 metreden daha düşük hassasiyetle vurabilecek. Raytheon ve Saab’ın testleri 2020 yılında tamamlaması planlanıyor.

Saab Dynamics Başkanı Görgen Johansson, “Güdümlü mühimmat, Carl-Gustaf sisteminin geliştirilmesinde en önemli adımlarından biridir. Bu şimdiye kadarki en gelişmiş Carl-Gustaf mühimmatı olacak ve personele daha fazla hassas vuruş imkanı sunacak.” açıklamasında bulundu.

Carl-Gustaf M4, Saab tarafından piyade birliklerinin değişen muharebe ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış ve geliştirilmiş, omuzda taşınabilir bir silah sistemidir.

Sistem, geliştirilmiş bir ergonomiye ve öncülüne kıyasla daha düşük bir ağırlığa (7 kg’dan daha hafif) sahip. 1.000 mm’den daha az bir uzunluğu olan sistem iki kişiden oluşan bir ekip ile kullanılabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.