Denizaltılara karşı DSH kalkanı

Denizaltılara karşı DSH kalkanı

Aselsan, Tuzla Sınıfı Yeni Tip Karakol Botlarına Milli Denizaltı Savunma Harbi (DSH) Roketi Atıcı Sistemi ile donatılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Aselsan tarafından yayınlanan 2018 yılı faaliyet raporunda Milli Denizaltı Savunma Harbi (DSH) Roketi Atıcı Sistemi Tedariki Projesi ile ilgili bilgilere yer verildi. Raporda, Roketsan tarafından geliştirilen DSH Roketlerini atmak üzere tasarlanan Milli Denizaltı Savunma Harbi (DSH) Roketi Atıcı Sisteminin 2012 yılı itibariyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine giren 4 adet Yeni Tip Karakol Botuna (YTKB) entegre edildiği bilgisine yer verildi.

2018 yılı son çeyreğinde ise Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve ROKETSAN arasında imzalanan Milli DSH Roketi ve Atıcı Sistem Tedariki sözleşmesi kapsamında ROKETSAN ile sözleşme imzalandı. Sözleşme kapsamında Aselsan tarafından 12 adet DSH Roketi Atıcı Sistemi ve yedekleri üretilecek, ilgili sistemler Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan YTKB’lere entegre edilerek gerekli eğitimler verilecek.

Denizaltılara karşı DSH kalkanı

Denizaltı Savunma Harbi (DSH) Roketi Atıcı Sistemi, kritik üs ve liman yaklaşma sularında üs ve liman savunması ve denizaltılara karşı caydırıcılık sağlamak üzere farklı tip ve boyutta deniz platformlarına veya karada sabit noktalara entegre edilebilen silah sistemidir.

Gelişmiş sensörleri ve silahları ile etkinliği son derece yüksek, kıyıya yakın sularda hareket yapabilen, güdümlü mermiler ile kara hedeflerini de tehdit edebilen ve uzun müddet satha çıkmadan seyir yapabilen dizel elektrik denizaltılar, elverişsiz sonar ortam şartları nedeniyle akustik olarak kendilerine avantaj sağlayan kıyı bölgelerinde tespit edilmeden uzun süre hareket gerçekleştirebiliyor.

roketsan DSH-roketsan

Kıyıya yakın sularda sonar şartlarının uygun olmaması nedeniyle denizaltılar ancak kısa mesafelerden tespit edilebilmekte, sahte temas olasılığı da oldukça yüksek olmaktadır. Bu temaslarda her defasında maliyeti pahalı olan torpidolarla tehdide angaje olunması yerine, tehdidin daha ekonomik bir silah ile etkisiz hale getirilmesi tercih edilmektedir.

DSH Roketi Atıcı Sistemi özellikle kıyıya yakın sularda Denizaltı Savunma Harbi (DSH) icra eden hafif suüstü unsurları tarafından denizaltılara karşı kullanılmak üzere geliştirilmiş hafif ve kompakt yapısı sayesinde her tip su üstü platformuna kolaylıkla entegre edilebilecek etkinliği yüksek bir sistemdir. Ayrıca sualtından yaklaşan asimetrik tehditlere karşı veya üs ve limanların denizaltı savunması maksadıyla sabit veya mobil olarak karaya konuşlandırılabilir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.