Doğu Akdeniz’de S/İHA hamlesi

Doğu Akdeniz’de S/İHA hamlesi

KKTC hükümeti, Geçitkale Havaalanı’nın, Doğu Akdeniz’de görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait silahlı ve silahsız insansız hava araçları tarafından kullanılmasına onay verdi. 

Başbakan Ersin Tatar, konunun milli bir mesele olduğunu ve bunun karşısında kimsenin duramayacağını ve durmaması gerektiğini ifade etti. İHA VE SİHA’ların pazartesi günü göreve başlayacakları ve Geçitkale’de konuşlandırılacakları öğrenildi.

Tatar yaptığı açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte kararlı adımlar atılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin ezberleri bozan ve son derece yerinde olan Libya Anlaşması ile daha da hareketlilik görülmüştür. Türkiye Cumhuriyeti’nin bir talebi olmuştur. Güvenlik gerekçesi ile Geçitkale Havalimanı’nın İHA ve SİHA kullanımları için tahsis edilmesi konusunda biz de Bakanlar Kurulu’nu topladık. Bütün bunları değerlendirdikten sonra acil ihtiyaç olması sebebiyle ve hem Türkiye Cumhuriyeti’nin hem KKTC’nin Doğu Akdeniz’deki güvenlik meselelerini dikkate alarak böyle bir tahsisi dün Bakanlar Kurulumuzun aldığı kararla karara bağladık. Bu gerekli bir meseleydi çünkü ihtiyaç hasıl olmuştu.” dedi.

Doğu Akdeniz’de sondaj çalışması yapan Türk gemilerine refaket eden Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait ANKA ve Bayraktar S/İHA’lar, Çanakkale ve Dalaman’da bulunan üslerden kalkış yaparak bölge üzerinde uçuş yapıyordu. S/İHA’ların Geçitkale Havaalanını kullanması bölgede daha uzun süre uçuş yapmasına olanak sağlayacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com 
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.