Dünya’nın en büyük sahil güvenlik gemisi devriyede!

Dünya’nın en büyük sahil güvenlik gemisi devriyede!

Japonya ve Tayvan ile Doğu Çin Denizi’nde kıta sahanlığı ihtilafları ve egemenlik tartışmaları bulunan Çin, donanmasını modern sistemlerle donatarak bölge ülkelerini tedirgin ediyor.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Doğu Çin Denizi’ndeki adalarda hakimiyet mücadelesi veren Çin, kendi sınıfında dünyanın en büyük sahil güvenlik gemisi olan 2901 borda numaralı gemi ile Doğu Çin Denizi’nde devriye görevi yapıyor.

10 bin ton ağırlığında olan gemi mevcut gemilerden daha fazla taşıma kapasitesi ve uzun süre kötü deniz koşullarında görev yapabilme imkanına sahip.

Çin Gemi İnşa Sanayi tarafından inşa edilen geminin üretim anlaşması 2013 yılında imzalanmıştı. Öte yandan Çin, 12 bin ton ağırlığında 25 knot hıza sahip ikinci bir geminin daha inşasını sürdürüyor.

ÜLKEDE 8 MİLYON BALIKÇI BULUNUYOR

Çin’in 18 bin kilometre sahil şeridinin yanı sıra 3 milyon metrekarelik karasuyu olan Çin’in, Sahil Güvenlik Komutanlığı envanterinde yaklaşık 800 gemi/bot görev yapıyor. 8 milyon balıkçı ve 200 bine yakın balıkçı gemisi bulunan ülkede 10 bin Sahil Güvenlik personeli bulunuyor.

Dış ticaretinin büyük bir bölümünü deniz yoluyla gerçekleştiren Çin’in, Doğu ve Güney Çin denizlerinde Japonya, Güney Kore, Filipinler ve Vietnam ile egemenlik hakları konusunda sorunları bulunuyor.

ÇİN YAPAY ADALAR OLUŞTURUYOR

Güney Çin Denizi son dönemde Çin ile ABD arasında güç mücadelesine dönmüş durumda. Çin, söz konusu bölgede sular altında kalan mercan kayalıklarını, toprak doldurmak suretiyle adalara dönüştürüyor. Bu durum, donanmasının yüzde 60’ını Pasifik bölgesine kaydırmakta olan ABD’yi oldukça rahatsız ediyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.