Elektro-optik sektöründe yol haritası çiziliyor

Elektro-optik sektöründe yol haritası çiziliyor

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından Elektro-Optik Sektörü Yol Haritası Çalıştayı düzenlendi.

Ankara’da düzenlenen çalıştaya, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi ile SSB, üniversite, araştırma merkezleri ve özel sektör temsilcileri katıldı.

Elektro-optik ve Kızıl-ötesi (EO/IR) Sistemler savunma ve askeri uygulamalarda hava, kara ve deniz platformlarına; istihbarat, keşif ve gözetleme, hedef tespit etme, hassas koordinat tayin etme, güdümlü bombaları yönlendirme gibi yetenekler kazandırıyor. Bu yetenekler silahlı kuvvetler için operasyon öncesi ve sırasında kritik öneme sahip olup, çok yüksek bir kuvvet çarpanı olarak birliklerin operasyon gücünü artırıyor. Bu sebeple Elektro-optik sistemlere duyulan ihtiyaç katlanarak artmakta, bu da gerek Türkiye’deki gerekse dünyadaki pazarın gelişimini kaçınılmaz kılmaktadır.

Organize edilen Elektro-Optik Sektörü Yol Haritası Çalıştayı ile;

– Türkiye’nin elektro-optik alanındaki mevcut durum ve kabiliyetini ortaya koymak,
– Sektörün sahip olduğu teknolojik yeteneklerin doğru şekilde konsolide edilmesi için atılacak adımları belirlemek,
– TSK’nın ve güvenlik güçlerinin ihtiyacı olan ürün ve teknolojiler ile yetenek havuzu arasındaki ilişkiyi irdelemek ve
– Teknolojinin dünyadaki durumunu analiz ederek hızla büyüyen elektro-optik pazarındaki payımızı artıracak hamleler belirleyerek elektro-optik sektör yol haritasını çizmek amaçlanmaktadır.

Bu kapsamda, Türkiye’nin elektro-optik konusunda çalışmış ve çalışmakta olan birçok firma/üniversite ve araştırma merkezinin yetkin personellerini bir araya getirerek, yüklenici-alt yüklenici ilişkilerinin de gözden geçirilerek işbirliği sorunlarının dile getirilmesi, ortak çözümler bulunması ve bütün tarafların motivasyonunu yükseltecek adımlar belirlenmesi hedeflenmektedir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.