FNSS “PARS Ailesi” ve “KAPLAN” ile Paris’te sahne alacak

FNSS “PARS Ailesi” ve “KAPLAN” ile Paris’te sahne alacak

Dünyanın önde gelen kara platformu üreticilerinden FNSS, ürünlerinin performansı ile farklı ülkelerin silahlı kuvvetlerinin; yerel sanayinin gelişimine sağladığı katkı ile dünya çapındaki kullanıcıların tercihi olmaya devam ediyor.

Eurosatory 2018’de, farklı ihtiyaçlara cevap olarak geliştirdiği; tekerlekli ürün ailesinden PARS III 8×8 ve PARS 4×4 ile paletli ürün ailesinden KAPLAN-20 araçlarını sergileyen FNSS, kullanıcı tabanını daha da geliştirmeyi hedefliyor.

FNSS, hem silahlı kuvvetlerine en iyi kara platformlarını tedarik etmek hem de yerel sanayisini geliştirmek isteyen ülkelere, komple çözümler sunabilen, özel konuma sahip bir firma olarak öne çıkıyor. FNSS’nin, dünya standartlarını belirleyen platformları ve silah sistemleri, en zorlu gereksinimleri karşılarken, iş birliği ve teknoloji transferi konularındaki derin tecrübesi, kullanıcı ülkelerin yerel sanayisinin de kendini geliştirebildiği, önemli iş payları almasını sağlıyor.

FNSS’nin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Malezya, Suudi Arabistan, Umman ve Endonezya ile yürüttüğü programların hepsi, bu alanda örnek gösterilebilecek birer başarı hikâyesi oldu:

  • BAE’ye 133 adet ZMA-15 teslim eden FNSS, bu araçların bakım ve idamesini, BAE ofisi üzerinden sağlamaya devam ediyor.
  • FNSS, Malezya ile ilk iş ilişkisini, yine ZMA-15 ile gerçekleştirdi. Malezya, 2 ayrı siparişle, farklı konfigürasyonlarda, toplam 267 adet ZMA-15 teslim aldı. Teknoloji transferini de içeren projede, Malezya tarafından ADNAN adı verilen araçların bir kısmının montajı, Malezya’da tamamlandı.
  • Suudi Arabistan Kraliyet Silahlı Kuvvetlerinin değişik tiplerdeki M113 Zırhlı Personel Taşıyıcılarının modernizasyonu gündeme geldiğinde, FNSS, hem etkin bir çözüm sundu hem de bu çözümü, Suudi Arabistan Kraliyet Silahlı Kuvvetlerinin Al-Kharj Bakım Onarım tesislerinde, bu tesislerin işletmesini de üstlenerek gerçekleştirdi. Art, arda gerçekleştirdiği 4 fazlı kontratlarla 1000’in üzerinde M113’ü M113A4 seviyesinde modernize etti.
  • ADNAN paletli zırhlı araçlarından çok memnun olan Malezya, tekerlekli zırhlı araçları için de FNSS’yi seçti. Malezya, FNSS’nin PARS araç ailesi esas alınarak geliştirilen AV8 GEMPITA platformundan, 12 farklı konfigürasyonda, 257 adet sipariş etti. Malezya sanayisi, ADNAN ile kazandığı tecrübelerin de etkisiyle bu projede, ana yüklenicilik görevini üstlendi.
  • Malezya’nın ardından, Umman da tekerlekli zırhlı araç ihtiyacı için, PARS ürün ailesini seçti. Umman için 13 farklı konfigürasyonda toplam 172 araç teslim edecek olan FNSS, bu araçların ömür devri desteği için de yerel çözümler sağlayacak. Araçlardan 145 adedi, 8 ayrı konfigürasyonda teslim edilecek PARS III 8×8; 27 adedi ise 5 ayrı konfigürasyonda teslim edilecek PARS III 6×6’dan oluşuyor.
  • Endonezya, gelişen harp konseptleri uyarınca, orta ağırlık sınıfında bir tanka ihtiyaç duyduğunda, ilkleri ve bilinmezleri içeren bu proje için, FNSS’nin desteğini aldı. FNSS ve yerel ortağı, kalifikasyon testlerine başlanmış olan KAPLAN MT’yi, ortak olarak geliştirdi.

FNSS’nin bu ülkelerde yürüttüğü faaliyetlerin ortak noktaları; yüksek kullanıcı memnuniyeti ve ilk sözleşmeyi izleyen, yeni devam sözleşmeleri oldu. Böylece, FNSS’nin, Türkiye dışındaki iş hacmi, 2,6 milyar doları geçti.

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt, yurt dışı iş birlikleri ile ilgili şunları söyledi: “FNSS, farklı ülkelerde, hem kullanıcı hem de sanayi ile bir takım gibi çalışmayı kurumsallaştırmış bir firma. Gittiğimiz ülkelerde, projeleri, tüm ömür devrini göz önüne alarak, bütüncül bir yaklaşımla ele alıyoruz. Kullanıcılarımıza, ilk tedarikte, dünyanın en iyisi sistemleri teslim etmeyi; aynı zamanda bu sistemleri, envanterden çıkartılıncaya kadar, ilk günkü gibi hazır ve etkin kılmayı hedefliyoruz. Bu hedeflere ulaşmak için, kullanıcılarımızın tercihleri doğrultusunda, farklı iş birliği modelleri ile çalışıyoruz. Yerel sanayinin yetkinliklerine bağlı olarak, teknoloji transferinden ortak geliştirmeye kadar, çok farklı modelleri, bugüne kadar başarıyla uyguladık. Önümüzdeki yeni fırsatlar, bizi heyecanlandırıyor. Yeni iş birlikleri kurmaya ve yeni dostluklar inşa etmeye hazırız. ”

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.