Fransa’da gözler yeni ‘PARS’ta olacak

Fransa’da gözler yeni ‘PARS’ta olacak

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve FNSS arasında imzalanan ve 14 Ekim 2016’da yürürlüğe giren Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi kapsamında geliştirilen yeni nesil Tekerlekli Tanksavar Sistemi PARS-STA 11-15 Haziran’da Fransa’da düzenlenecek Uluslararası Savunma ve Güvenlik Fuarı’nda (Eurosatory) sergilenecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birliklerinin operasyonel kabiliyetlerini artıracak olan PARS-STA’nın ilk teslimatının 2019’un ikinci yarısında yapılması planlanıyor. STA projesinde, Kara Kuvvetleri Komutanlığına toplam 76 adet PARS-STA teslim edilecek.

PARS 4X4, 25 BG/ton güç/ağırlık oranına, düşük bir siluete ve amfibi özelliğe sahip. Hiçbir ön hazırlık gerektirmeden, derin ve akıntılı suda operasyon yapabiliyor. Araç, yere yakın ağırlık merkezi, tam bağımsız süspansiyon sistemi, ABS destekli hidrolik disk frenleri, düşük yer basıncı, arttırılmış yaklaşma ve uzaklaşma açıları ile her türlü zorlu arazide hareket edebiliyor. %70 dik eğim tırmanabilen; %40 yan eğimde tutunabilen PARS 4×4 Tanksavar Aracı, 40 cm’lik dik engelleri de kolaylıkla geçebiliyor.

Balistik gereksinimlere uygun olarak tasarlanan balistik korumalı camlar, aynı zamanda, sürücü ve araç içerisindeki tüm personele, çok geniş bir görüş açısı sağlıyor.

İşletme maliyetini düşürmek için, aracın tasarımı esnasında, birçok alt sistemin ömrü, araç ömrü ile aynı tutuldu. Araç, arazide hızlı sökülüp takılabilen güç grubu sayesinde, bakım ve lojistik destek kolaylığı da sağlıyor.

PARS 4×4 Tanksavar Aracı’nın ateş gücünü, yine FNSS’nin tasarladığı Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi (UKTK) sağlıyor. Kule, kompakt boyutları ve düşük ağırlığı sayesinde, hemen hemen tüm tekerlekli ve paletli zırhlı araçlara entegre edilebilme özelliğine sahip.

Kule, KORNET veya OMTAS tanksavar füzelerinin kullanımına göre, iki ayrı konfigürasyonda sunuluyor. UKTK sayesinde; nişancı, araç içerisinde, balistik koruma altında, kontrol konsolu vasıtasıyla gözetleme, hedef tespit, teşhis, tanıma, hedefe kilitlenme ve füze güdüm fonksiyonlarını yerine getirebiliyor.

UKTK silah sistemi, KORNET ve OMTAS füzelerinin, azami etkili menzilinde, taşıyıcı zırhlı platform üzerinde etkin şekilde kullanılabilmesini sağladığı gibi, modüler mimarisi sayesinde, farklı tanksavar silahlarının da kuleye kolayca entegre edilebilmesine olanak sağlıyor.

Tahrik sistemi, atış kontrol sistemi, beka ve ateş gücü açısından en son teknolojileri barındıran kule, üzerindeki elektro-optik görüş sistemi sayesinde, gece/gündüz, her türlü hava şartında görev yapabilme özelliğine sahip.

Kule, ana silah olarak, iki adet KORNET-E veya iki adet OMTAS füzesi ile teçhiz edilebiliyor. Füzelerle beraber ikincil silah olarak kullanılan eş eksenli 7,62 mm makinalı tüfek, kulenin ateş gücünü arttırdığı gibi görev alanının genişlemesine de olanak sağlıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.