Gemilerin rotasını ASELSAN çizecek

Gemilerin rotasını ASELSAN çizecek

Aselsan tarafından milli olarak geliştirilen ilk seyir sistemi olan WECDIS, Türk Loydu tip onay sertifikasını aldı.

Su üstü ve su altı platformlarda kullanılmak üzere geliştirilen ve seyir sistemleri ürün ailesi (MİTOS™) altında bulunan:

  • WECDIS (Warship Electronic Chart Display & Information System) Sistemi,
  • ECDIS (Electronic Chart Display & Information System) Sistemi (Sivil Gemiler için),
  • Sayısal İz (Plotlama) Masası ürünlerimiz, Türk Loydu tarafından Tip Onay Sertifikası aldı.

Tip Onay Sertifikasını takiben, MİTOS™ ürün ailesine ait dört sistem (iki adet WECDIS Sistemi, iki adet Sayısal İz Masası) Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) projesi kapsamında başarı ile gerçekleştirilen fabrika kabul testleri ile ilk kez Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girdi.

Türkiye’de deniz araçları için milli olarak geliştirilen ilk seyir sistemi olan WECDIS Sistemi, uygun yedekleme mekanizmalarıyla birlikte uluslararası standartlara (SOLAS) göre kullanılması zorunlu olan güncel elektronik haritalarla uyumlu bilgiler sunan bir seyrüsefer sistemidir.

Sistem, seyir sistemlerinden alınan konum, yönelim, yere ve denize göre hız gibi seyir bilgilerini kullanarak, elektronik seyrüsefer haritaları üzerinde ilgili seyir personeline rota planlama ve rota takibi gibi yeteneklerle güvenli seyir kabiliyeti sunuyor.

WECDIS sistemi, taşıdığı askeri fonksiyonlar ile taktik ve durumsal farkındalık sağlar. Seyir Radarı, D/GPS, Manyetik Pusula, İskandil, Parakete, ANS, Cayro Pusula, (W) AIS, Meteorolojik Sistemler gibi seyir yardımcı ekipmanları ile entegre edilen yüksek güvenirlikli, genişlemeye açık, ihtiyaçlara göre ölçeklendirilebilir bir sistemdir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.