Göklerde 50 bin saat

Göklerde 50 bin saat

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarının en önemli unsurlarından Bayraktar TB2 insansız hava aracı 50 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı.

Baykar Makina sosyal medya hesabından,” Ramazan bayramınızı kutlar, bereketli bir bayram geçirmenizi dileriz. Bu vesile ile bu hafta içerisinde Bayraktar TB2 İHA’ların 50.000 uçuş saatini doldurduğunu duyurmak isteriz” bilgisini paylaştı.

Bayraktar TB2 S/İHA’lar keşif uçuşu görevlerini yerine getirmesinin yanında Roketsan ürünü MAM-L ve MAM-C mühimmatları ile 8 km menzildeki hedefleri de vurabiliyor. Ayrıca Bayraktar, hedef işaretlemesi gerçekleştirerek F-16 veya F-4E 2020 uçaklarının hassas atış yapmasını sağlıyor.

Roketsan’dan İHA’lara mini akıllı çözümler

Roketsan tarafından geliştirilen, lazer güdümlü, uzun menzilli tanksavar füzesi L-UMTAS’ın roket motorsuz bir sürümü olan MAM-L, halihazırda Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yer alan Bayraktar ve ANKA tarafından kullanılıyor.

Yaklaşık 22 kg’lık, düşük bir ağırlığa sahip olan ve boyu da 1 m’nin altında olan MAM-L, İHA’ların yanı sıra hafif taarruz uçakları için de maliyet-etkin bir çözüm oluşturuyor. MAM-L; hafif yapılara, zırhsız kara araçlarına, radar antenlerine, silah mevzileri gibi yumuşak hedeflere ve 50 m çaptan büyük bir alanda dağılmış personele karşı, yüksek infilaklı parçacık tesirli harp başlığı ile etkili oluyor. Mühimmat, atış irtifasına bağlı olarak 8 km’ye kadar menzillerde etkili olarak kullanılabiliyor.

Öte yandan Roketsan’ın Silahlı İHA’lar için geliştirdiği Mini Akıllı Mühimmat MAM-C’de Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yer alan Lazer Güdümlü Füze Cirit üzerinden üzerinden tasarlanmış itkisiz ve modifiye edilmiş versiyonudur. 8,5 kg ağırlığa ve 1 m’nin altındaki boyu ile mühimmat atış irtifasına bağlı olarak 8 km’ye kadar olan menzillerde etkilidir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.