GÖKTUĞ’un hedefi ‘ŞİMŞEK’

GÖKTUĞ’un hedefi ‘ŞİMŞEK’

TÜBİTAK SAGE mühendislerince geliştirilen GÖKTUĞ hava-hava füzesinin geçtiğimiz günlerde yapılan doğrulama testlerinde test yardımcısı olarak görevlendirilen ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi, uçuş planına sağladığı uyum ve test ihtiyacına verdiği yanıtlarla büyük beğeni kazandı.

TUSAŞ’ın hava savunma birliklerinin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla özgün bir Ar-Ge projesi olarak 2009 yılında başlattığı, muharip uçakların ve füzelerin uçuş karakteristiklerine yakın özelliklere sahip yüksek hızlı hedef uçak ihtiyacına yanıt veren ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen GÖKTUĞ hava-hava füzesinin geçtiğimiz günlerde yapılan doğrulama testlerinde test yardımcısı olarak görevlendirildi.

Tuz Gölü üzerinde, 45 kilometre mesafede, 13.000 feet irtifada ve yüksek hızda Aktif RKA faydalı yüküyle GÖKTUĞ radarında farklı büyüklükte hedef görünümü vererek gerçekçi bir hava tehdit benzetimi gerçekleştirdiği görevi başarı ile tamamladı. İkisi prova ve veri toplama, sonuncusu ise vuruş görevi olmak üzere toplamda üç uçuş yapan ŞİMŞEK’in uçuşlarını, uçuş planına tam uyumlu olarak gerçekleştirmesi ve uçuş performansı açısından test beklentilerine mükemmel şekilde cevap vermesi, Savunma Sanayii Başkanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve TÜBİTAK SAGE temsilcileri tarafından beğeniyle karşılandı. GÖKTUĞ füzesinin radar başlıklı versiyonu olan GÖKDOĞAN’ın doğrulama testleri Aksaray’da yer alan Tuz Gölü Atış ve Test Alanı’nda gerçekleştirildi.

Menzili 76 kilometreyi aşıyor

Şimşek, özgün yazılımlara sahip uçuş kontrol sistemi ve yer kontrol istasyonuyla uçuş öncesi veya uçuş sırasında tanımlanabilen rota ve manevraları tam otonom olarak gerçekleştirebiliyor.

Sistemde bulunan radar iz artırıcı ve jet motoruyla hava aracının radar güdümlü ve kızıl ötesi güdümlü füze sistemleri tarafından takibi mümkün oluyor. Akustik Skor Kaydedici Sistem ile atış yapılan silahla Şimşek hava aracı arasında oluşan mesafe ölçülüyor ve yer kontrol istasyonuna gerçek zamanlı olarak aktarılıyor. Bu sistem sayesinde, yapılan atış eğitiminin başarısı anlık izlenebiliyor.

Hava aracına, gerekli durumlarda gözle takibini kolaylaştırmak için İz Dumanı Sistemi ve kendisine atılan silahları yanıltmak için de Karşı Tedbir Atım Sistemi entegrasyonu da planlanıyor.

Havada kalma süresi 45 dakikanın üzerinde olan Şimşek, saatte 650 kilometre hıza ulaşıyor. Görüş hattı menzili 76 kilometreyi aşan Şimşek, 50-20 bin fit irtifalar arasında görev yapıyor. Sistem, pnomatik fırlatıcı ile piste ihtiyaç duymadan karadan veya gemi platformlarından kalkış yapabiliyor, vurulmadığı durumlarda tekrar kullanılabilmesi için paraşütle karaya veya denize inebiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

1 Yorum

  • Ümit Şahin

    Bir takım modifikasyonlarla seyir füzesi veya gemi savar füzesi olabılır yada kamikaze…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.