Haluk Bayraktar: Türkiye’nin geleceği Milli ve Özgün üretim modelinden geçiyor

Haluk Bayraktar: Türkiye’nin geleceği Milli ve Özgün üretim modelinden geçiyor

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, “Milli ana platformlarımızın hepsi Milli ve Özgün üretim modelinin uygulanmasıyla gerçekleşti.” dedi.

Baykar Makina Genel Müdürü ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Bayraktar sosyal medya hesaplarında,” Şu an ülkemizde teknolojik derinliğin en yoğun olduğu alan savunma teknolojileri. Sebebi ise 2004 yılından bu yana uygulanmakta olan Milli ve Özgün üretim modelidir.

Bugün akıllı bomba lazer arayıcı başlığından, yarı iletken komponentlere, elektronik ve yazılım bileşenleriyle SİHA vb. milli ana platformlarımız hep bu modelin uygulanmasıyla gerçekleşti.

Bu alandaki kazanımlar artık adım adım diğer sektörlerde de ileri teknoloji ürünlerin gelişmesinin alt yapısını oluşturmakta. Bakınız kullanıma giren milli 4.5 G baz istasyonu Ulak projesi vb.

Savunma, havacılık ve uzay alanını yok sayan veya bu alanda vizyon üretmeyenlerin ülke sanayisinin geleceğine dair bir plan ortaya koyması düşünülemez. Artık teknolojiyi alıp kullanandan ziyade onu geliştiren, yöneten kurumlar ve milletler ayakta kalacaktır. Bu da ancak Milli Teknoloji Hamlesi’ni hayata geçirenler tarafından yapılacaktır.” şeklinde paylaşımda bulundu.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.