Hava Kuvvetleri’ne 100’den fazla LGK-82

Hava Kuvvetleri’ne 100’den fazla LGK-82

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na 100’den fazla Lazer Güdüm Kiti LGK-82 teslimatı yapıldı.

Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) teslimata ilişkin yaptığı açıklamada, “Sabit/hareketli hedeflere karşı yüksek vuruş hassasiyeti, düşük ikincil hasar ve atış sonrası hedef değiştirme kabiliyetine sahip 100’ün üzerinde LGK-82’yi Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim ettik” bilgisini paylaştı.

Su-25 uçakları ASELSAN’ın Lazer Güdüm Kiti ile vuracak-LGK Lazer Güdüm Kiti

Aselsan’ın eli değdi akılsız bomba akıllı oldu

Lazer Güdüm Kiti, 500 lb sınıfındaki MK-82 ve 2,000 lb sınıfındaki MK-84 bombalarını maliyet etkin ve yüksek güvenilir akıllı mühimmata dönüştüren bir sistemdir. Sabit/hareketli hedeflere karşı kullanılabilen lazer güdüm kiti sayesinde mühimmat nokta atışı ile hedefe isabet ediyor.

LGK yarı-aktif lazer arayıcı başlık, güdüm bölümü, ısıl pil, kanat tahrik sistemi ve arka kuyruk bütününden oluşuyor.

Mühimmat hedeften yansıyan lazer enerjisine güdümlenir, arayıcı başlık hedeften yansıtılan lazer ışığını algılar, kanatçıklarını bombayı lazer ile işaretlenen hedefe doğru yönlendirir. LGK bir hedefi yok etmek için klasik mühimmatlara göre daha az sayıda mühimmat kullanılmasını sağlar.

12 km menzile, 10 m cep değerine sahip olan lazer güdüm kitlerinin testleri milli/yerli mühimmat ve sistemleri test eden, envanterinde hem F-16 hem de F-4E/2020 savaş uçakları ile 1. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı’na bağlı olarak görev yapan tek filo olan 401’inci Test Filo K.lığınca gerçekleştiriliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.