HAVA SOJ’un son uçağı TUSAŞ’ta

HAVA SOJ’un son uçağı TUSAŞ’ta

Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından elektronik harp özel görev uçakları geliştirilmesi amacıyla başlatılan HAVA SOJ Projesi kapsamında hayata geçirilecek sistemlerin entegre edileceği Bombardier Global 6000 tipi dördüncü uçak TUSAŞ tesislerine getirildi.

HAVA SOJ Projesi kapsamında, karşı unsurların radar ve haberleşme imkânlarını uzaktan dinleyerek sinyal takibi amacıyla ilgili sistemlerin entegrasyonunun yapılacağı dört adet Bombardier Global 6000 uçağının sonuncusu TUSAŞ tesislerine ulaştı.

Bombardier Global 6000 uçağının sonuncusu, karşı unsurların radar ve haberleşme imkânlarını uzaktan dinleyerek sinyal takibi sağlamak amacıyla ilgili sistemlerin entegrasyonu için hangara çekildi. Bombardier firmasından alınan Global 6000 uçaklarına TUSAŞ tarafından entegre edilen sistemlerle hava platformunda uzaktan elektronik destek ve elektronik taarruz kabiliyetini artırması amaçlanıyor.

Bu kapsamda, toplamda dört adet satın alınan uçağın ilki 2019 yılının Şubat ayında tesislere ulaştı. Son uçak ise geçtiğimiz günlerde hangara çekildi. İlgili sistemler entegre edilerek, testleri tamamlanacak olan ilk uçağın 2023 yılı içerisinde teslim edilmesi planlanıyor. Yüksek irtifadan uçabilen HAVA SOJ, entegre edilen sistemlerle karşı unsurların radar ve haberleşme imkânlarını uzaktan dinleyerek sinyal takibi gerçekleştiriyor. Böylece karşı unsurların haberleşme sistemleri ve radarlarının tespit ve teşhis edilmesi, konumlarının bulunması konusunda yardımcı oluyor. Dünyada savunma sanayi ve elektronik harp alanında söz sahibi birkaç ülke tarafından uygulanabilen bu sistemler alanında tecrübeli mühendis ve teknisyenler tarafından gerçekleştiriliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.