Hızır’a NATO ilgisi

Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Emniyet Güçlerine yönelik yenilikçi ürünleriyle beğeni toplayan Katmerciler  yurtdışında da dikkatleri üzerine çekiyor. NATO, Portekiz Ordusu için Katmerciler tarafından geliştirilen Türk savunma sanayisinde segmentinin en güçlü muharebe aracı olan HIZIR ile ilgili teklif aldı.

Muhammet METİN/savunmaveteknoloji.com

NATO Destek Ajansı (NSPA) Portekiz Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda başlattığı 167 adet Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı kapsayan ihalede Katmerciler firmasından Hızır 4×4 aracı ile ilgili teklif aldı. Ajansın teklif aldığı bir diğer firma ise İspanyol UROVESA VAMTAC ürünü ST5 aracı. Yıl sonuna kadar tekliflerin değerlendirilip sonuçlandırılması bekleniyor.

Son dönemde 4×4 taktik tekerlekli zırhlı araç Hızır, 4×4 zırhlı personel taşıyıcı Khan, kompozit seramik zırhlama sistemi Nefer, zırhlı ambulans, çok amaçlı insansız kara aracı, hibrit zırhlı araç gibi ürünler geliştiren Katmerciler sektörde adından söz ettiriyor.

Katmerciler’in savunma sektörüne yönelik geniş ürün portföyü içerisinde ayrıca, koruma kalkanı, uzaktan kumandalı zırhlı paletli ekskavatör, zırhlı kazıcı yükleyici iş makinesi, uzaktan kontrollü çok namlulu gaz atar sistemi, uzaktan kumandalı zırhlı belden kırmalı yükleyici iş makinesi, zırhlı otobüs, zırhlı damper, zırhlı lowbed treyler, zırhlı su tankeri ve zırhlı ADR’li tanker bulunuyor.

Güçlü motor yüksek koruma

HIZIR 4×4 konfigürasyonunda güvenlik güçlerinin operasyonel ihtiyaçlarına uygun olarak şirketin kendi Ar-Ge Merkezinde geliştirdiği, NATO standartlarında, dokuz personel kapasiteli, yüksek balistik, mayın ve el yapımı patlayıcılara karşı koruma seviyesine sahip zırhlı taktik tekerlekli bir araç.

Türk Savunma Sanayindeki sınıfının en yüksek motor gücüne sahip, kırsal ve kentsel alanlardaki yoğun çatışma koşulları altında yüksek performans gösterecek şekilde tasarlanıp geliştirilmiş bir muharebe aracı.

Komuta kontrol aracı, KBRN aracı, silah taşıyıcı araç (çeşitli silah sistemlerinin kolay entegrasyonu), ambulans aracı, sınır güvenliği aracı, keşif aracı olarak çeşitli konfigürasyonlar için çok yönlü, düşük maliyetli ve kolay bakım sağlayan bir platform araç görevini ifa ediyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.