İHA’lar MAM-L ile hassas vuruyor

İHA’lar MAM-L ile hassas vuruyor

Roketsan, insansız hava araçları ve hafif saldırı uçakları için geliştirdiği Mini Akıllı Mühimmat’ı (MAM-L) 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarında (IDEF’17) sergilemeye hazırlanıyor.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Roketsan’ın günümüz muharebe sahasının gerekleri doğrultusunda geliştirdiği Mini Akıllı Mühimmat (MAM-L), başta insansız hava araçları (İHA’lar) olmak üzere, faydalı yük taşıma kapasitesi düşük hava platformlarının etkinliğini arttıran bir çözüm olarak dikkat çekiyor.

Yine Roketsan tarafından geliştirilen, lazer güdümlü, uzun menzilli tanksavar füzesi L-UMTAS’ın roket motorsuz bir sürümü olan MAM-L, halihazırda Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan Bayraktar’ın yanı sıra Karayel taktik İHA’larına da entegre edildi. İHA’ların görev yaptığı çeşitli operasyonlarda başarıyla kullanılan MAM-L, sahada kendisini ispat eden bir mühimmat olarak öne çıkıyor.

Yaklaşık 22 kg’lık, düşük bir ağırlığa sahip olan ve boyu da 1 m’nin altında olan MAM-L, İHA’ların yanı sıra hafif taarruz uçakları için de maliyet-etkin bir çözüm oluşturuyor. MAM-L; hafif yapılara, zırhsız kara araçlarına, radar antenlerine, silah mevzileri gibi yumuşak hedeflere ve 50 m çaptan büyük bir alanda dağılmış personele karşı, yüksek infilaklı parçacık tesirli harp başlığı ile etkili oluyor. Mühimmat, atış irtifasına bağlı olarak 8 km’ye kadar menzillerde etkili olarak kullanılabiliyor.

MAM-L’nin, Roketsan’ın Orta Menzilli Tanksavar Füzesi OMTAS ve Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi UMTAS ile aynı aileye mensup olması ise eğitim ve lojistik konularında kullanıcısına önemli bir avantaj sağlıyor.

Roketsan, MAM-L’nin hava platformlarına entegrasyonu ile ilgili de önemli bir tecrübe edindi. Hava aracında gerekli altyapıların bulunması halinde, tüm entegrasyon çalışmalarını birkaç ay içinde tamamlayarak MAM-L’yi kullanıma hazır hale getirebilen Roketsan, eksik altyapılar bulunması halinde de müşterilerine entegrasyon desteği verebiliyor.

Roketsan Genel Müdürü Selçuk YAŞAR MAM-L’nin pek çok ülkenin tercihi olacağını söylüyor: “MAM-L, tasarımı ve kullanım konsepti ile kullanıcılarına, özellikle keşif ve gözetleme görevleri sırasında ortaya çıkan zaman-kritik hedeflerin, etkili bir şekilde tesirsiz hale getirilebilmesi kabiliyetini kazandırıyor. Aynı zamanda MAM-L, hassas güdümü ve boyutları itibarıyla çevre hasarı düşük bir çözüm sunuyor. MAM-L-taktik İHA bileşimi, silahlı kuvvetlerin sahip olduğu diğer tüm kabiliyetlerden daha maliyet-etkin bir çözüm, diğer ülkelerin de kısa zamanda bu konuya dikkatlerini yönelteceklerini değerlendiriyoruz.”

MAM-L’nin Teknik Özellikleri

Çap: 160 mm

Uzunluk: 1 m

Ağırlık: 22 kg

Maks. Menzil: 8 km

Güdüm: Lazer Arayıcı

Platformlar: İHA’lar, Hafif Saldırı Uçakları

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.