Katmerciler İngilizler ile İnsansız Kara Araçları geliştirecek

Katmerciler İngilizler ile İnsansız Kara Araçları geliştirecek

Türk Silahlı Kuvvetlerine UKAP İnsansız Kara Aracı teslimatına hazırlanan Katmerciler İngiltere’de uluslararası stratejik iş birliği anlaşması imzaladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Londra’da toplanan Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu’nda Savunma Sanayii Müsteşarı (SSM) İsmail Demir eşliğinde Katmerciler ve İngiliz Mira firması, diğer paydaşlar Savronik ve Delta Ltd. ile insansız kara araçları alanında uluslararası stratejik iş birliğini öngören bir anlaşma imzalandı.

Anlaşmaya göre her iki ülkenin ihtiyaç duyduğu ileri teknoloji insansız kara araçları platformu, ortak çabayla geliştirilerek İngiltere ve Türkiye’nin yanı sıra tüm dünyaya ortak pazarlanacak. Bu doğrultuda üretim üssü olarak Türkiye’nin seçilmesi öngörülüyor.

Katmerciler İcra Kurulu Başkanı Mehmet Katmerci, AA yaptığı açıklamada, Türkiye’nin her konuda olduğu gibi savunma sanayisinde de köklü bir atılım içinde olduğunu söyledi.

SSM’nin yönlendirmesi ve önderliğinde insansız kara araçları sistemleri konusunda büyük bir yatırım içinde olduklarını vurgulayan Katmerci, şöyle konuştu:

“ASELSAN gibi paydaşlarımızla geliştirdiğimiz sistemler şimdiden global anlamda bu alandaki en komple ve entegre çözümlerdir. Bu anlaşmayla birlikte yetenek havuzumuzun daha da büyümesi ve eklenen Mira ve Savronik gibi çok değerli paydaşlarla daha gelişmiş akıllı sistemler ortaya çıkarmak için sıkı çalışacağız. Bu anlaşmanın gerçekleşmesi aşamasında desteklerini esirgemeyen SSM Müsteşarımız İsmail Demir, sözleşmenin bir anlamda mimarı olan ve olabilmesi için büyük çaba sarf eden forumun eş başkanlarından Reha Denemeç’e sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.”

“UKAP” var sorun yok haber için tıklayınız!

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.