Kennedy suyla buluşuyor

Kennedy suyla buluşuyor

ABD Donanmasının yeni uçak gemisi USS John F. Kennedy (CVN 79) için sona geliniyor.

Newport News Tersanesi’nde inşa edilen Ford sınıfı ikinci uçak gemisi 7 Aralık’ta yapılması planlanan tören için bulunduğu kuru havuzda suyla buluşuyor.

ABD Deniz Kuvvetleri’ne 2022 yılında teslim edilmesi planlanan gemi bu süre zarfı içinde çeşitli donanım ve sistem testlerine tabi tutulacak. Nimitz sınıfı uçak gemilerine göre çok daha gelişmiş sistemlerle donatılan gemide uçakların fırlatılmasını sağlayan buharla çalışan katapult sistemi yerine, Elektromanyetik Uçak Fırlatma Sistemi (EMALS) kullanılıyor. EMALS yöntemi uçağın kalkışı için belirli bir elektromanyetik enerji kullanıyor ve fırlatıcının gerekli hızlara ulaşmasını sağlıyor. Ayrıca gövde üzerinde oluşan baskıyı da azaltıyor.

100 bin tonluk söz konusu geminin yaklaşık maliyeti 13 milyar dolar civarında. 337 metre uzunluğundaki uçak gemisinde 4.400 personel görev yapacak. 75 uçak taşıma kapasitesine sahip olan nükleer enerji ile hareket edecek dev geminin güvertesi hem F-35 uçaklarına hem de insansız hava taşıtlarına en hızlı ikmal yapacak şekilde geliştirildi.

Yeni tasarlanan iki nükleer reaktörle önceki sınıf gemilere göre %250 daha fazla elektrik üretim kapasitesine sahip olan Ford sınıfı gemilerin hizmeti boyunca Deniz Kuvvetlerine önemli ölçüde tasarruf yaptırması bekleniyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.