Kırım’a bir S-400 bataryası daha

Kırım’a bir S-400 bataryası daha

Ukrayna ile yaşanılan krizin ardından Kırım’daki askeri varlığını her geçen gün güçlendiren Rusya Kezlev, Sivastopol ve Kefe’nin ardından dördüncü bir bölgeye daha S400 bataryası konuşlandıracak.

Rusya ile Ukrayna arasında Azak Denizi’nde yaşanan gerilimin ardından Rusya Savunma Bakanlığı, Kırım Yarımadası’na ilave S-400 füze savunma sistemi konuşlandıracaklarını açıkladı.

Rusya’nın, Kırım’ın da dahil olduğu güney askeri bölgesinin sözcüsü Vadim Astafyev, Kırım’a yeni bir S-400 savunma sistemi bataryası konuşlandırılacağını, yeni bataryanın yıl bitmeden operasyonel hale geçirileceğini söyledi. S-400 bataryasının, yarımadada tam olarak nereye konuşlandırılacağı ise belirtilmedi.

300 hedefi takip ediyor

Rusya’nın envanterindeki en gelişmiş hava savunma sistemi S-400’ün geliştirilme çalışmaları 1990’ların sonunda başladı. TVM güdüm sistemine sahip olan füze, S-300’ün atış kontrol ve radar sistemini ve komuta kontrol radarı olarak da 96L6E kullanıyor.

Aynı anda 300 hedefi takip edebilen sistem 3 dakika içinde atışa hazır hale gelebiliyor. 300 km üzerinde menzile sahip olan sistem Rus Silahlı Kuvvetleri hizmetine 2007 yılında girdi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.