MAAT’a ALTINAY imzası

MAAT’a ALTINAY imzası

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin modern mühimmat ayıklama tesisi ihtiyacı kapsamında inşa edilen Mühimmat Ayırma Ayıklama Tesisinde ALTINAY teknolojisi kullanılıyor.

“Millî Savunma Bakanlığı” ile “NATO Lojistik Ajansı” arasında 18 Eylül 2015 tarihinde imzalanan anlaşma çerçevesinde modernize edilen “TSK Mühimmat Ayırma ve Ayıklama Tesisi-MAAT”, 5 Şubat 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen tören ile devreye alındı.

Ana yüklenici Roketsan’ın çözüm ortağı olarak görev alan Altınay Havacılık ve İleri Teknolojileri gerek kurulum gerek modernizasyon aşamalarında önemli görevler üstlendi. ALTINAY tarafından kurulan sistem ve ekipmanlar; demilitarizasyon aşamalarında yer alan sökme, ayırma, kesme, boşaltma, arıtma, patlayıcı işleme gibi tüm fonksiyonları tamamen otomasyon temelli olacak şekilde gerçekleştirebiliyor. Kullanım dışı bırakılan klasik mühimmat, roket, füze ve mayınların, çevreye zarar vermeden insan ve malzeme güvenliği öncelikli olacak şekilde ayırma ve ayıklama işlemlerinin gerçekleştirildiği MAAT Tesisleri; 12 Atölye, 17 Hizmet Binası ve 3 Mühimmat Deposundan oluşuyor. ALTINAY`ın tesiste bulunan 6 atölyeye kurduğu 20’den fazla işlem hattı ve 60’dan fazla ekipman sayesinde, yıllık 6 bin ton (45 çeşit) mühimmat geri dönüşüme kazandırılıyor.

Devreye alınan tesis sayesinde 10 yılı aşkın tecrübe ve alanında uzman mühendislik kadrosu ile büyük oranda yerli olarak tasarlanan ve üretilen sistemler, uluslararası patlayıcı alanında çalışma güvenliği normlarına uygun olarak üretilmekte ve sertifikalandırılmaktadır.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.