“METE” 200 bini geçti

“METE” 200 bini geçti

Güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Savunma Sanayii Başkanlığınca yürütülen Özgün Yerli Tabanca Projesi kapsamında teslim edilen tabanca sayısı 200 bini geçti.

Özgün Yerli Tabanca Geliştirme Projesi kapsamında Sarsılmaz Silah Sanayii “SAR9 Mete” ve Samsun Yurt Savunma “TP9 SF Mete” tarafından üretilen METE tabancalarında teslimat sayısı 200 bini geçti. Toplamda 180 binden fazlası Sarsılmaz, 100 binden fazlası ise Samsun Yurt Savunma tarafından olmak üzere 280 binden fazla tabanca üretilecek.

Her iki tabanca da yüksek sıcaklık testleri, zorlu çevresel koşul testleri ve düşük sıcaklık testlerini başarıyla tamamladı. Güvenlik birimlerinin hafif ve etkin bir silaha sahip olması amacıyla üretilen yerli tabanca METE’ler, 9 mm namluya ve polimer gövdeye sahip. Her iki modelde de iğne ateşleme mekanizması ve tek hareket tetik mekanizması bulunuyor.

Ayrıca tabancalar, bir adet 15 ve iki adet 18 mermi kapasiteli olmak üzere, toplam üç şarjör ile teslim ediliyor. Tabancalara optik nişangah takılabiliyor. 30 bin atım ömrüyle uzun süre güvenlik güçlerine hizmet edecek METE, 750 gr ağırlığıyla da ergonomik bir kullanım sunuyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.