MKEK kabuk değiştirecek

MKEK kabuk değiştirecek

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Genel Müdürü Yasin Akdere, “MKEK kabuk değiştiriyor. MKEK özelleşmeyecek ama özel sektör mantığıyla çalışacak,” dedi.

Yasin Akdere Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK)’nun  Kırıkkale’deki sosyal tesislerinde yaptığı konuşmada, MKEK’in özelleşeceği iddialarıyla ilgili olarak böyle bir durumun söz konusu olmadığını vurguladı.

“MKEK özelleşmeyecek ama özel sektör mantığıyla çalışacak. MKEK kabuk değiştiriyor. MKEK kendi içerisinde dinamik bir yapıya kavuşacak. Beklentilere daha hızlı, kaliteli, verimli ve maliyetsel açıdan kabul gören bir dünya markası olarak yoluna devam edecek,” şeklinde konuştu.

MKEK’in 5,56-203 milimetre arasındaki tüm kalibrelerde silah ve mühimmatı tek çatı altında üretme kabiliyetine sahip dünyadaki tek kuruluş olduğunu ve bununla gurur duyduklarını söyledi.

Akdere, “Kurumumuz şu anda güvenlik güçlerimizin ihtiyaç duyduğu farklı kalibredeki mühimmatları, obüs, tank, havan ve topçu roketi mühimmatlarını, MK serisi ve nüfuz edici bombaları, güvenlik güçleri envanterinde bulunan MPT-76, MPT-55, G-3, MP-5 ve MG-3 gibi çeşitli piyade ve makineli tüfekleri, Altay tankına, Korkut hava savunma sistemine, T-155 Fırtına ve Panter obüslerine ait silah sistemlerini üretme kabiliyetine sahip. Değişik tipteki havan ve roket sistemleri ve mühimmatlı sevk barutlarını ve patlayıcıları üretebilen yetkinliktedir.” dedi.

Akdere konuşmasında “MKEK Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” kurulmasıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

“Uzun seneler ömrünü verdiği kurumdan yaş haddinden dolayı emekli olan personelin yerini doldurmamız gerekiyor. Bunun çözümü için “MKEK Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” kurulmasıyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Yeni aldığımız projelerde ihtiyaç duyacağımız çalışma gücü açığını kapatmamız lazım. Eğitimini tamamladıktan sonra hemen entegre edebileceğimiz, ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimiz, arkadaşlarımızı ve kardeşlerimizi yetiştireceğimiz bir platform olmalı. Bununla ilgili de Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ve Valimiz Yunus Sezer, konuyu takip etmekte, bizi desteklemekte ve motive etmekteler. ‘Nasıl bir konseptte hareket edeceğiz, hangi derslikler olmalı?’ görüşmelerimizi yaptık, yapıyoruz. Hemfikir olduğumuz veya ihtiyaçlarımızı biraz da netleştirmemiz gereken konu başlıkları var. Bugünden yarına ‘Hadi yaptık.’ değil de bir iki ay geç olsun ama çok temiz olsun diye çalışıyoruz.”

Akdere ayrıca, 2019 yılında 33 bin 14 MPT-76 ve 21 bin 459 MPT-55 piyade tüfeğinin teslimatını yaptıklarını belirterek, “Teslimatlarımız devam ediyor. Siparişi açık olan, yeni siparişi gelecek ürünlerimiz var. Siparişleri kesinleşmiş şu anda üzerinde yürütülen görüşmelerimiz de var,” dedi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

1 Yorum

  • Ferhat Goecer

    Gec kalinmis bile insallah Aselsan Tai Roketsan gibi Modern Özgun ürünler cikarirlar . Bu hantal yapiyi bir an evvel düzeltmelri lazim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.