Rusya yeni tankı Armata’yı bekliyor

Rusya yeni tankı Armata’yı bekliyor

Rus Ordusunun 5. nesil Ana Muharebe Tankı T-14 Armata’dan 2020 yılına kadar 100 adet teslim alması planlanıyor.

Rus Savunma Bakan Yardımcısı Yuri Borisov yaptığı açıklamada,” 2020’ye kadar 100 adet Armata tankı envantere girmiş olacak. Şuan teslimatı yapılacak olan tankların testleri devam ediyor ” dedi.

Tank dünyasının yeni Rus ekolü

Sovyet döneminden bu yana kullanılan tankların yerini alacak olan yeni nesil ana muharebe tankı “T-14 Armata Rus savunma sanayinin kabiliyetini gözler önüne seriyor.

Rus Uralvagonzavad firması tarafından geliştirilen T-14 Armata, hafif zırhı ve yüksek manevra kabiliyeti ile ön plana çıkan Rus Kara Kuvvetleri’nin ana vurucu gücü olan T-90 tanklarına göre daha güçlü zırh ve ateş gücüne sahip.

Tank 3 mürettebatla kontrol ediliyor

T-14 Armata tankının gövdesi üç bölüme ayrılmış. Önde mürettebat, ortada insansız uzaktan kumandalı taret ve arkada ise motor bölümü bulunuyor.
T-14 Armata’nın en büyük özelliği ise taretin otomatik olması. Bu sayede tank sadece 3 mürettebatla kontrol edilebiliyor. Mürettebatla taret ve arka bölüm arası zırhla ayrılıyor ve olası isabet alma durumlarında mürettebatın kaybı riski azalıyor. Mürettebat, termal kamera ve lazer sensörlarinden gelen görüntüleri tank içindeki monitörden görebiliyor.

125 mm’lik top 7 bin metreden vuruyor

Dakikada 10-12 atış yapabilen 125 mm’lik 2A46 yivsiz top 7 bin metreden hedefini vurabiliyor. Bunun yanında toptan lazer güdümlü füzelerde ateşlenebiliyor. Tank toplam 45 adet mermi taşıma kapasitesine sahip. Ayrıca, tank üzerinde hafif silah olarak 12,7 mm ve 7,62 mm makineli tüfek yer alıyor.

10,8 metre uzunluğunda, 3,5 metre genişliğinde ve 3,3 metre yüksekliğindeki tankın ağırlığı 50 ton. 90 km hız yapabilen tankın menzili ise 500 km.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.