Silahlı Bayraktar Katar yolcusu

Silahlı Bayraktar Katar yolcusu

Türk Silahlı Kuvvetlerinin teröristle mücadelesindeki en önemli unsurlarından biri olan Silahlı Bayraktar TB2 (SİHA) ilk ihracatını Katar’a yapacak.

Baykar Makina, Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen DIMDEX 2018 fuarında Katar Silahlı Kuvvetleri ile sözleşme imzaladı.

Sözleşme kapsamında Katar’a 1 yıl içinde 6 adet Silahlı Bayraktar TB2 (SİHA) Platformu, 3 Yer Kontrol İstasyonu sistem ve ekipmanı ile İHA eğitim simülatörü teslim edilecek. Ayrıca, Katar Silahlı Kuvvetleri için İHA Harekât Merkezi ve milli olarak geliştirilen ağ tabanlı veri izleme ve arşivleme yazılım sistemi kurulumları yapılacak.

Baykar Makina mühendislik ve eğitim kadrosu tarafından Katar Silahlı Kuvvetler personeline Türkiye’de İHA Pilot, Faydalı Yük ve Bakım eğitimleri verilecek. Sonrasında yine Türk mühendis ve uçuş destek personeli tarafından Katar Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilen sistemlerin 2 yıllık lojistik ve teknik desteği sağlanacak.

Bu sözleşme ile birlikte Türk Savunma Sanayii tarafından son yıllarda geliştirilen birçok farklı ürün ve yazılım da Katar Silahlı Kuvvetleri’nin kullanımına girecek. Bunların arasında Roketsan tarafından milli olarak geliştirilen mini akıllı mühimmatlar, MAM-L ve MAM-C ürünleri, PiriReis Bilişim Teknolojileri tarafından geliştirilerek Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan Coğrafi Analiz Sistemi yazılım sistemi yer almaktadır.

Terörle mücadele kapsamında 7/24 esaslı keşif uçuşu görevlerini yerine getirmesinin yanında Kuzey Irak ve Suriye’de düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı’nda da etkin rol oynayan Bayraktar, Roketsan ürünü 22,5 kilogram ağırlığındaki yarı aktif lazer arayıcı başlıklı MAM-L mühimmatı ile 8 km menzildeki hedefleri de vurabiliyor. Öte yandan Bayraktar, hedef işaretlemesi gerçekleştirerek F-16 veya F-4E 2020 uçaklarının hassas atış yapmasını sağlıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.