Sırplar boş durmuyor

Sırplar boş durmuyor

Sırp savunma sanayi şirketi Yugoimport SDPR yeni Tamnava 122/267mm ikili çok maksatlı roket sistemini gün yüzüne çıkardı.

267/122 mm roketleri ateşleyebilen, yüksek hareket kabiliyetine sahip Tamnava, her birinde 25 roket hücresi bulunan iki lançer 122 mm roket veya iki adet altı roket hücresine sahip 267 mm roket taşıyabiliyor. Fırlatma Aracı, ataletsel ve küresel konumlama esaslı navigasyon ve otomatik tevcih sistemleri sayesinde at-kaç taktiğini başarıyla uygulayabiliyor.

Maksimum atış menzili 40 km (122 mm roket) veya 70 km (267 mm roket) olan sistem de ayrıca iki adet yedek 25 hücreli 122mm lançer bulunuyor.

Sırplar gücünü topluyor

Savunma sanayii sektöründe yükselişte olan Sırbistan son dönemde gerçekleştirdiği modernizasyon çalışmalarıyla dikkatle takip edilmesi gereken bir ülke haline geldi. Özellikle Rusya ile geniş işbirliği içerisinde kara ve hava gücünü önemli ölçüde artırırken diğer yandan Çin’den 9’u kesin, 15’i opsiyonlu 24 adet Pterodactyl-1 tipi insansız hava aracı, Fransa’dan Mistral 3 kısa menzilli hava savunma sistemi, Airbus Helicopters ile de 9 adet H145M helikopterinin tedariki için anlaşma imzalayan Sırbistan 2018 yılında 800 milyon doların üzerinde silah ve askeri teçhizat ihracatı gerçekleştirdi.

Topçu sistemleri, zırhlı araçlar, roketler, el bombaları, mayın ve çeşitli kalibrede mühimmat satışı gerçekleştiren Sırbistan’ın en büyük pazarı Orta Doğu ülkeleri oldu. Bölge ülkeleri kolay ulaşılabilirliği, nispeten uygun fiyatı ve silah satışı kısıtlamasına maruz kalmamalarından dolayı tercihlerini Sırp Savunma Sanayii ürünlerinden yana kullanıyor.

Ayrıca Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de artan varlığına karşı savunma gücünü artırmayı hedefleyen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi de Sırbistan’dan 155mm/52 kalibrelik topa sahip olan Nora-B52 tipi 8×8 kundağı motorlu obüs ile BOV M16 Milos tipi taktik tekerlekli zırhlı araçlar tedarik etti.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.