SONGAR “TOGAN” ile vurdu

SONGAR “TOGAN” ile vurdu

ASİSGUARD tarafından geliştirilen Songar drone sistemi TÜBİTAK SAGE’nin Togan mühimmatı ile atışlı testlere başladı.

İlk kez Uluslararası Savunma Fuarı IDEF19’da sergilenen ve önümüzdeki günlerde Türk Silahlı Kuvvetleri hizmetine girmesi beklenen ASİSGUARD’ın geliştirdiği Songar’a yeni yetenekler kazandırılıyor. Otomatik makinalı tüfek ve bombaatar entegre edilebilen Songar son olarak Tübitak SAGE tarafından geliştirilen Togan Havadan Bırakılan Güdümsüz/Düşük Profil Güdümlü Mühimmatı ile donatılarak atışlı testler gerçekleştirdi.

ASİSGUARD ve TÜBİTAK SAGE arasında imzalanan mutabakat anlaşması kapsamında iki kurum kabiliyetlerini birleştirerek  ortak çözümler sunacak. Bu doğrultuda başlatılan çalışmaların ilk örneği Songar silahlı drone sisteminin Togan mühimmatı ile donatılması oldu. Güvenlik güçlerine yakın hava desteği sağlayacak sistemle gerçekleştirilen testlerde belirlenen kriterlere başarıyla ulaşıldı.

Türkiye’de bir ilk olacak sistemle ilgili olarak ASİSGUARD Genel Müdürü Ayhan Sunar yaptığı açıklamada, “Otomatik makinalı tüfekten sonra bomba atar entegre ettiğimiz Songar’ı TÜBİTAK SAGE ile yaptığımız iş birliğiyle geliştirmeye devam ediyoruz. Hem maliyet anlamında hem de sahada çok daha etkin bir çözüm sunmak üzere Eylül 2019’da başladığımız çalışmalarda, kısa bir süre içinde önemli bir yol kat ettik ve yapılan testlerde başarılı bir şekilde atış yapmaya başladık.” dedi.

"SONGAR" için teslimat zamanı-songar

“SONGAR” için teslimat zamanı

Savunma Sanayii Başkanlığı ile Asis Elektronik ve Bilişim Sistemleri AŞ arasında imzalanan Silahlı Mini/Mikro İHA Projesi kapsamında 8 adet SONGAR silahlı drone sistemi hizmete alınacak. SONGAR, 5,56 kalibreli makinalı tüfek ve 200 mermi taşıma kapasitesine sahip olacak.

Sözleşme kapsamında Aralık ayı içinde Türk Silahlı Kuvvetlerine 8 adet Songar’ın yanı sıra 8 sürüş ve namlu kamerası, 4 yer kontrol istasyonu ve ilgili yer sistemlerinin teslimatı planlanıyor.

Tekli veya çoklu drone sistemiyle eş zamanlı görev yapabilen Songar, hedef bölgenin tespiti, tehdidi etkisiz hale getirme, operasyon sonrası hasar tespiti ve gerçek zamanlı görüntü aktarımı gibi kritik birçok görevi icra edebiliyor.

Songar Silahlı Drone Sistemi, otomatik makineli tüfek ile teçhiz edilmiş 10 kilometre yarıçaplı bir menzil içinde hareket ediyor. Gerçek zamanlı görüntü aktarımı yapabilen sistem, 200 adet 5,56 kalibre 45 mm NATO sınıfı mermi taşıyabiliyor. Özel esnek mermi yolu ve otomatik ateşleme mekanizmasına sahip sistem, 2 bin 800 metre irtifa içinde görev icra edebiliyor. Sistem, özel bir müdahale gerekmeden süratle değiştirilebilen mermi kutusuyla göreve devam edebiliyor.

Tübitak SAGE’den maliyeti düşük mühimmat

Togan havadan bırakılan güdümsüz/düşük profil güdümlü havan mühimmatı envanterdeki 81mm havanların ağırlık eşdeğeri olarak tasarlanan ve salana entegre atış kontrol sistemi ile kullanılabilen bir silah sistemidir. Personel etkinliği artırılmış bilyeli havanlara havadan atım yeteneği kazandırılarak çok düşük maliyetli hava yer mühimmatı elde edilmektedir.

Salana entegre atış kontrol sistemi 100Hz hızında öngörülen yörünge hesabı yapabiliyor. Bu sayede mühimmat bırakma noktası hassas olarak hesaplanabiliyor. Ayrıca Dijital Yer Verisi (DTED) kullanılarak sutre ve vuruş zamanı kontrolü gerçek zamanlı olarak salan üzerinde gerçekleştirilebiliyor.

Teknik özellikleri:

  • 81mm bilyeli monteli havana 2 boyutlu güdüm yeteneği
  • Envanterdeki 81mm havanlara uyumlu
  • Bilyeli antipersonel
  • 35 metre öldürücü yarıçapı
  • Güdümlü tipte CEP 10 metre

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.