Trakya sınırına ‘ATEŞ’ten kalkan

Trakya sınırına ‘ATEŞ’ten kalkan

Türkiye ve AB Sınırlarının Sınır Gözetleme kapasitesinin artırılması için Mobil Gözetleme Araçları Tedarik Projesi kapsamında ASELSAN tarafından geliştirilen ATEŞ Mobil Gözetleme Sisteminin 27 aracı daha törenle teslim edildi.

Avrupa Birliği tarafından % 75’i finanse edilen ve sınır güvenliğine yönelik yürütülen “Türkiye ve AB Sınırlarının Sınır Gözetleme Kapasitesinin Artırılması için Mobil Gözetleme Araçları Tedarik Projesi” kapsamında, toplam 57 HIZIR 4X4 zırhlı aracın teslim edileceği ATEŞ Mobil Gözetleme Sistemi projesinde, 27 adet araç daha hudut birliklerinde kullanılmak üzere kullanıcı makamına teslim edildi.

Katmerciler’in Ankara Sincan’daki tesislerinde gerçekleştirilen törene; Milli Savunma Bakan Yardımcısı Yunus Emre KARAOSMANOĞLU Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami TÜFEKÇİ, Katmerciler Yönetim Kurulu Başkanı İsmail KATMERCİ,  İç İşleri Bakanlığı Yetkilileri ve Avrupa Birliğinden Yetkililer katıldı.  Törende fabrikanın test alanında araçların kabiliyetleri, katılımcılara sergilendi.

Projede ilk etapta üretimi tamamlanan 20 adet Zırhlı Keşif Gözetleme Aracı Mayıs ayında gerçekleştirilen devir-teslim töreni ile İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından, son kullanıcı Kara Kuvvetleri Komutanlığına devredilmişti.

Trakya sınırında kullanılmak üzere Sınır Güvenlik Sistemleri tedarikine yönelik ihalede, ASELSAN fiyat/performans olarak en iyi teklifi vererek birinci olmuş ve toplam sözleşme bedeli yaklaşık 30 milyon Avro olan 57 adet Zırhlı Keşif Gözetleme Aracının tedarikine ilişkin sözleşmeler 29 Mayıs 2017 tarihinde imzalanarak tasarım ve üretim süreci başlatılmıştı.

Ateş: Sınır Güvenliğinde İleri Teknoloji

Mobil Sınır Güvenlik Aracı ATEŞ, Katmerciler’in 4×4 HIZIR aracı üzerinde geliştirildi. HIZIR’ın bütün üstün özellikleri korunurken sınır güvenliğinde kullanılmak amacıyla ASELSAN’ın yüksek teknolojiye sahip keşif ve gözetleme sistemleri araca entegre edildi.

İleri teknolojik özelliklerinin yanı sıra yüksek balistik ve mayın korumasıyla ön plana çıkan bir araç üzerinde yer alan ASELSAN SECANS Güvenlik Yönetim Yazılımı, Acar Kara Gözetleme Radarı, Şahingözü-OD Elektro-Optik Sensör Sistemleri, 9661 V/UHF Kara Telsiz Sistemi ile 40 km’lik bir mesafeye kadar gece/gündüz olumsuz hava koşullarında insan veya araç tespiti yapabiliyor. Ayrıca, Atış Yeri Tespit Sistemi SEDA ile tespit edilen keskin nişancı atışı sayısal harita üzerinde koordinatlarıyla belirlenerek termal kamera ile gözetlenebiliyor ve takip altına alınabiliyor.

Yüksek mayın koruması sağlayan V-Tipi monokok gövdeye sahip 400 beygir gücündeki ATEŞ’te toplam altı personel görev yapıyor. Maksimum hızı 120 km olan ATEŞ’in menzili 700 km. Yüzde 30’luk yan eğimde yol alabilen ve yüzde 60’lık yokuşları tırmanabilen araç 1 metrelik sudan geçebiliyor, 45 cm’lik dik engelleri ve 100 cm’lik hendekleri aşabiliyor. Karın altı yüksekliği 41 cm olan aracın dönüş yarı çapı 9 metre. Tam kapasite ağırlığı ise 16 tona ulaşabiliyor.

KBRN hava filtre sistemine ve hidrolik kurtarma vincine sahip ATEŞ’te, otomatik yangın söndürme ve infilak bastırma sistemi ile bağımsız süspansiyon ve diferansiyel kilitleri bulunuyor. Hidrolik direksiyonlu aracın lastikleri patlak-gider özelliğindedir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.