TSK’ya ‘Silahlı Bayraktar’ teslimatı hızlandı

TSK’ya ‘Silahlı Bayraktar’ teslimatı hızlandı

Baykar Makina, 8 Silahlı Bayraktar Taktik Blok 2 (TB2) insansız hava aracını daha Türk Silahlı Kuvvetlerine erken teslim etti.

Baykar sosyal medya hesaplarından “Başarıyla tamamlanan performans ve fonksiyonel uçuş kabul testleri sonrasında 8 Adet SİHA erken teslimat ile TSK envanterine girmiştir. Vatanımıza ve Milletimize Hayırlı Olsun” bilgisini paylaştı.

Bu teslimatla birlikte hizmetteki Silahlı Bayraktar TB2 sayısı da 23’e ulaştı. Kara Kuvvetleri Komutanlığında 13, Emniyet Genel Müdürlüğünde 6 ve Jandarma Genel Komutanlığında 4 olmak üzere toplam 23 keşif ve istihbarat amaçlı Bayraktar TB2 görev yapıyor.

ROKETSAN tarafından geliştirilen dört adet mini akıllı mühimmatlar MAM-L ve MAM-C taşıyabilen SİHA’ları geçtiğimiz yıl ekim ayında ilk kez teslim eden Baykar, Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen DIMDEX 2018 fuarında Katar Silahlı Kuvvetleri ile Silahlı Bayraktarların satışı için sözleşme imzaladı.

Sözleşme kapsamında Katar’a 1 yıl içinde 6 adet Silahlı Bayraktar TB2 (SİHA) Platformu, 3 Yer Kontrol İstasyonu sistem ve ekipmanı ile İHA eğitim simülatörü teslim edilecek. Ayrıca, Katar Silahlı Kuvvetleri için İHA Harekât Merkezi ve milli olarak geliştirilen ağ tabanlı veri izleme ve arşivleme yazılım sistemi kurulumları yapılacak.

Baykar Makina mühendislik ve eğitim kadrosu tarafından Katar Silahlı Kuvvetler personeline Türkiye’de İHA Pilot, Faydalı Yük ve Bakım eğitimleri verilecek. Sonrasında yine Türk mühendis ve uçuş destek personeli tarafından Katar Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilen sistemlerin 2 yıllık lojistik ve teknik desteği sağlanacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.