Ukrayna’dan Polonya’ya füze desteği

Ukrayna’dan Polonya’ya füze desteği

Sovyetler Birliği’nden aldığı mirası iyi değerlendiren savunma sanayii alanında bir çok ülke için cazibe merkezi haline gelen Ukrayna, Polonya ile Pirat anti tank füzesi ailesinin geliştirilmesi ve üretilmesi konularında işbirliği yapıyor. 

Polonyalı savunma şirketi Mesko ile Askeri Teknoloji Üniversitesi tarafından kurulan konsorsiyum Ukrayna’nın teknik desteği ile Pirat anti tank ailesinin üretilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

İki farklı tipten oluşan Pirat anti tank füzesi ailesinin piyade versiyonu maksimum 2.500 m atış menziline sahip. 2,5 kg ağırlığında zırh delici, termobarik ve parça tesirli yüksek infilaklı olmak üzere üç farklı harp başlığı ile donatılabilen füzenin toplam ağırlığı 10 kg, çapı ise 107 mm’dir. Füze, ERA (Patlayıcı Reaktif Zırh) kaplı 550 mm kalınlığındaki çelik zırha nüfuz edebiliyor.

Pirat 2, öncülü Pirat-1 ile benzer özelliklere sahip. 2.500 m atış menzili olan füzenin hedefine ulaşma süresi 12 saniye. Yüksek patlayıcı harp başlığı ile donatılan Pirat-2 hafif korunaklı hedeflere karşı etkilidir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.