Yeni “ATAK” 2024’te havada olacak

Yeni “ATAK” 2024’te havada olacak

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından Ankara Kızılcıhamam’da düzenlenen Yönetim Zirvesinde TUSAŞ Genel Müdürü Kotil, “Gökbey helikopteri 2020’de teslimata geçecek, Atak-2 helikopteri de 2024’te havada olacak” dedi.

“Birlikte Dönüşüyoruz, Gelişiyoruz, Yükseliyoruz” temalı Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Yönetim Zirvesi’nde açıklamalarda bulunan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, 10 yılda TUSAŞ’ı dünyanın en büyük 15. savunma sanayisi firması haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Yürütülen projelere ilişkin bilgi veren Kotil, prototip çalışmaları devam eden Hürjet’in 2022’de uçacağını belirtti. Kotil, Milli Muharip Uçak’ın 2023’te hangardan çıkacağını, 2026’da göklerde olacağını, 2029’da da teslimata başlanacağını bildirdi.

Kotil, Atak helikopterinin ihracat çalışmalarının sürdüğünü, T-70 helikopterinin de 2020’de uçmaya başlayacağını, Gökbey helikopterinin 2020’de teslimata geçeceğini, Atak-2 helikopterinin de 2024’te havada olacağını ifade etti.

ATAK-2 TSK’de yeni dönem başlatacak

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda hayata geçirilen Ağır Sınıf Taarruz Helikopter Projesi Sözleşmesi Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) arasında Ağır Sınıf Taarruz Helikopter Projesi Sözleşmesi 22 Şubat’ta imzalandı.

Projeyle yüksek miktarda faydalı yük taşıyabilen, zorlayıcı çevresel etmenlere dayanıklı, ileri teknoloji hedef takip ve görüntüleme, elektronik harp, seyrüsefer, haberleşme ve silah sistemleriyle donatılmış, yüksek manevra kabiliyetine ve performansına sahip, etkin ve caydırıcı bir taarruz helikopterinin tasarlanarak üretilmesi planlanıyor.

Projeyle ayrıca yerli sistem kullanımının azami seviyeye çıkarılması, tedarik güvenliği ve ihracat serbestliğinin sağlanması hedefleniyor.

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi’nin yurt dışı bağımlılığın azaltılmasında, mevcut yurt içi projelerde edinilen bilgi birikimi ile yerli, milli ve yenilikçi çözümlerin hayata geçirilmesinde ve TSK’nın etkinliğinin artırılmasında önemli bir rol oynayacağı düşünülüyor.

Geliştirilecek helikopter, mevcut Atak helikopterinin yaklaşık 2 katı kalkış ağırlığına sahip olacak ve bu alanda dünyada sadece iki örneği bulunan en üst sınıf taarruz helikopterleri arasında yerini alacak. Helikopterin ilk test uçuşunun 5 yıl sonra yapılması planlanıyor.

Helikopterin teknik özellikleri:

  • 10 ton sınıfında yerini alacak
  • 2 adet Turboşaft motora sahip olacak
  • Bin 200 kilogramdan fazla faydalı yüke sahip bulunacak
  • Tandem kokpitli olacak
  • Yüksek irtifa ve yüksek sıcaklık şartlarında görev yapabilecek
  • Çevresel etmenlere dayanıklı olacak
  • Yüksek ileri hız limitine sahip olacak
  • Gelişmiş elektronik harp ve karşı tedbir sistemleri bulunacak
  • Yüksek kalibreli 30mm top, yeni nesil 2,75 inç roket, uzun menzilli ve farklı güdüm sistemlerine sahip tanksavar füzeleri ile havadan havaya füze sistemleri olacak

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.