Anadolu Roket Takımı TEKNOFEST’e hazırlanıyor

Anadolu Roket Takımı TEKNOFEST’e hazırlanıyor

Anadolu Roket Takımı TEKNOFEST 2020 Roket Yarışmasına hazırlanıyor. 

Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği öğrencileri tarafından 2019 yılında kurulan Anadolu Roket Takımı, yurt içi ve yurt dışındaki yarışmalarda başarılar elde ederek ülkemizdeki mühendislik öğrencilerinin kendi alanlarına dair özgüven kazanmalarına destek olmaktadır.

Anadolu Roket Takımından Ahmet Can Karaoğlan,   “Amacımız, ülkemizde uzay ve havacılık sektöründe kaliteli hizmet verebilecek nitelikte mühendisler olabilmek ve yetişmesine katkıda bulunmaktır. Bu yola çıkarken ana düşüncemiz ülkemize yeni projeler kazandırmak ve yeni projeler kazandırılmasına ön ayak olmaktır. Misyonumuz üniversite öğrencileri olarak savunma teknolojilerinde projeler yaparak farkındalık kazandırmak ve tecrübe sahibi mühendisler olabilmek için ilk adımlarımızı atmaktır. Vizyonumuz ise bu tarz projelerde çalışmaya devam ederek hızla gelişen Türk teknolojisine yararlı olabilecek ‘aranan’ mühendisler olabilmektir.” dedi.

Anadolu Roket Takımı, savunma sanayi bünyesinde kendini geliştirmek isteyen ve takım arkadaşlarını da geliştirmeyi ana hedef haline getiren, farklı mühendislik bölümlerindeki 10 öğrenciden oluşmaktadır.

TEKNOFEST-2020 Roket Yarışmasında 3000m kategorisi için çalışma yapmakta olan takım, 2019 Haziran ayından bu yana gerek teorik gerek imalat süreci ile bu yarışmaya hazırlanıyor. Yarışmada 4kg’lık bir faydalı yük ile birlikte bir roket tasarımı ve uçuşunun güvenli bir şekilde gerçekleşmesi istenmektedir.

Ahmet Can Karaoğlan, “Şuan itibariyle bu tür yarışmalar teknolojimize çok yararlı olduğunu düşünüyoruz. Bu yarışmalar sayesinde ortaya çıkan tatlı rekabet ile birlikte teknolojimizin daha da gelişeceğinin ve çok yaratıcı projeler çıkacağının farkındayız . Bu doğrultuda bizler de roketimize sadece roket olarak bakmamaya ve yenilikler getirmeye karar verdik. Bu yeniliklerimizi 4kg’lık faydalı yükte ve yere iniş esnasında daha güvenilir iniş sağlaması çerçevesinde gerçekleştirdik.” dedi.

Karaoğlan ayrıca, “Böylesine önemli ve değerli projelere başlayan ekiplere, meslektaşlarımıza asla pes etmemeleri gerektiğini söylemek istiyorum. Biz genç mühendisler olarak projelerimize kararlı bir şekilde devam edersek, tünelin sonundaki ışık daha da aydınlık olarak karşımıza çıkacaktır.” dedi.

Roket çizimlerini Solidworks programında çizen Anadolu Roket Takımı roketlerine,
-Yapısal
-Bilgisayar Ortamındaki Testler
-Kurtarma Sistemi ve Faydalı Yük Testleri olmak üzere bütün sistemin inceleneceği testler uygulayacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.