Rus Donanması daha fazla “Ivan Gren” istiyor

Rus Donanması daha fazla “Ivan Gren” istiyor

Rus Deniz Kuvvetleri, Proje 11711 sınıfı çıkarma gemisi Ivan Gren’den daha fazla tedarik etmeyi planlıyor.

Rus Genelkurmay Başkanı Alexei Rakhmanov Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Birleşik Gemi İnşa Kurumu’nun (USC) Rus Donanması için iki ya da üç Ivan Gren sınıfı amfibi saldırı gemisi inşa edeceğini açıkladı.

Birleşik Gemi İnşa Kurumu (United Shipbuilding Corporation) Başkanı Aleksey Rakhmanov da, “Ivan Gren projesinin sonuçlandırılması için bir karar verildi. Özellikle, gemide değişiklikler olacak. Geliştirilen proje kapsamında en az iki veya daha fazla gemi inşa etmeyi planlıyoruz.” dedi.

Savunma Bakanlığı Nevski Tasarım Bürosu’na bir adet Proje 11711 sınıfı amfibi çıkarma gemisi siparişi verdi. Projenin ilk gemisi olan Ivan Gren (Project 11711) Aralık 2004’te başlayan inşaatının ardından 2012’de denize indirildi ve Haziran 2018’de hizmete girdi.

Baltık kıyısındaki Yantar Tersanesi’nde inşa edilen projenin ikinci gemisi olan Pyotr Morgunov’un, Mart 2019’dan sonra Rus donanmasına teslim edilmesi planlanıyor.

Boyu 120, eni 16,50 metre olan ve deplasmanı 6 bin ton olarak dizayn edilen gemi, 13 ana muharebe tankı veya 36 zırhlı personel taşıyıcı ile 300 deniz piyadesi taşıyabiliyor. Gemiye iki Ka-29 helikopteri de konuşlandırılabiliyor. Geminin silahları arasında bir adet 30mm AK-630M-2 Duet ve iki adet 30mm AK-630M yer alıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com 
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.