Alman Leopard II’lere İsrail kalkanı

Alman Leopard II’lere İsrail kalkanı

Almanya Leopard II tanklarını tanksavar füze tehditlerine karşı İsrailli Rafael firması tarafından geliştirilen Trophy aktif koruma sistemi ile donatmayı planlıyor.

Alman yetkililer bu hafta Londra’daki Uluslararası Zırhlı Araçlar forumunda, Almanya’nın NATO Çok Yüksek Hazırlıklı Müşterek Görev Kuvveti’nin bir parçası olarak kurmayı planladığı gücün bünyesinde yer alacak olan tankları Trophy aktif koruma sistemi ile donatacağı bilgisini doğruladılar. Sistemin bu yıl içinde testlere başlaması ve 2022 yılına kadar teslim edilmesi bekleniyor.

İsrail 2006 yılındaki Lübnan Savaşı’nda Hizbullah militanları tarafından kullanılan tanksavar füzelerine karşı ağır zayiat vermesinin ardından geliştirilen Trophy sistemi üzerine entegre edilmiş olan radar ve sensör sistemleri sayesinde tanksavar füzesinin geldiği yönü saptayıp, karşı tedbirleri devreye sokarak onu yok ediyor.

Merkava Mk4 ana muharebe tankı ve Namer zırhlı personel taşıyıcılarına entegre edilen sistem Gazze’ye 2014 yılında düzenlenen “Protective Edge” (Koruyucu Hat) adı verilen operasyonda Hamas militanları tarafından ateşlenen Kornet, Metis ve RPG-29 gibi tanksavarlara karşı başarılı bir şekilde önleme yaptı.

Hali hazırda İsrail dışında sistem ABD (M1A2 Abrams) ve Hollanda tarafından (CV9035NL) tercih edildi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.